Vabanevad järelturu korterid viivad majanduse langusesse?

Kas seekordse majanduslanguse põhjuseid võib otsida aina kiiremas tempos vabanevast järelturust? Tuginedes statistikale võib analüüsida, et turule hakkab tulema järjest enam järelturu kortereid, seda peamiselt pärandvarana saadavate korterite arvelt, seega jah. Ülevalpool toodud tabelis on kõrvutatud vanusegrupid, kes peaksid olema antud vanusegrupi kinnisvara ostjad.

Üleval pool toodud tabelist võib näha, et praegune buum oli tingitud 25-34 aastaste isikute ostuvõimelisuses ning arvukuses, mis andis võimaluse ehitada ka kiiremas tempos uusi kortereid. Vaadates aga eesseisvat perioodi, on tulevik üsna nukker. Viimasel 25 aastal on sündinud tunduvalt vähem eestlasi, kui sellest eelnevatel perioodil, ulatudes isegi 30%-ni.

Kuid mis on peamine tegur, mille tulemusena võib eeldada lähiajal suurt hulka vabanevaid kortereid? Küsimusele annab kõige selgema vastuse meditsiin. Arstiteaduse ja ravimite pidev ning märkimisväärne areng on pikendanud elanikonna eluiga oluliselt. Kui näiteks 2010 aastal elas Eestis 103 210 elanikku, kelle vanus oli enam kui 75 aastat, siis 2018 oli see arv juba 127 174. Seesugune märgatav kasv on kestnud juba paar aastakümmet ning jätkub. Elanikonna eluea pikenemine on näilisena hoidnud negatiivset iivet madalamana, kui see tegelikkuses on.

Niisii ravimid on tõstnud oluliselt elanikkonna vanust, kuid ka sellel on piir ning tõenäoliselt on oodata lähitulevikus suremuse märgatavat tõusu ning sellest tulenevalt ka vabanevate korterite arvu tõusu. Kui vabanevaid kortereid hakkab olema nähtavalt rohkem, kui nõudlus nende järele, siis mõjutab see ka kinnisvaraturgu.

Lisaks eelnevale on oodata ka üüriturul tugevat jahtumist. Seda nii vabanevate järelturu korterite vabanemisele, kui ka asjaolule, et kinnisvaraturu langusperioodil, mil hakkatakse märgatavalt vähem ehitama, lahkuvad ka neid kortereid rentiv võõrtööjõud.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uued postitused

Värsked kommentaarid